Ekologiczne pieluchy

Czy pieluchy wielorazowe przeciekają?

Czy pieluchy wielorazowe przeciekają?

Wiele mam w obawach przez rozpoczęciem ekologicznego pieluchowania zadaje sobie pytania różnego rodzaju. Jednym z nich jest pytanie, czy pieluchy wielorazowe przeciekają. Opinie często są podzielone, pada wiele głosów, iż przecieki się zdarzają, zaś inne mamy pewnie stwierdzają, że nigdy im się to nie przytrafiło.

 

Prawda jest taka, iż pieluszki wielorazowe, o które odpowiednio zadbamy nie mają prawa przeciekać. Często właśnie przez popełnione błędy w trakcie prania, bądź suszenia pieluchy wielorazowe tracą swoją chłonność. Warto więc dowiedzieć się, jak prać pieluchy wielorazowe, by służyły nam przez długi czas.

Przyczyny przeciekania pieluch wielorazowych

Nieodpowiedni rozmiar pieluszki

 

Przeciekanie pieluch wielorazowych ma często miejsce w przypadku złego dopasowania rozmiaru pieluszki do budowy dziecka. Z tego też powodu dla noworodków o szczupłych nóżkach polecane są odpowiednio dobrane pieluszki z serii AIO Newborn, które zapewnią przyleganie do ciała, które zabezpieczy przed przeciekaniem.

 

Innym sposobem na przeciekanie pieluch wielorazowych jest dobranie modelu z odpowiednią regulacją np. na napy, czy rzepy, które pozwolą zapiąć pieluszkę tak, by była odpowiednio dopasowana do rozmiaru dziecka.

 

Zatłuszczone pieluchy wielorazowe

 

Częstym powodem zatłuszczenia pieluszek wielorazowych jest używanie płynów do płukania, zmiękczaczy, czy wybielaczy, co jest ogromnym błędem. Zatłuszczenie ma miejsce również, gdyż pupę dziecka smarujemy np. różnego rodzaju kremami. Włókna wkładów oblepiają się tłuszczem, zatykają się, co prowadzi do zahamowania przepuszczania wilgoci wgłąb pieluchy.

 

Na szczęście jest sposób, by ją odtłuścić i sprawić, by pielucha wielorazowa nie przeciekała. Wystarczy namoczyć pieluszkę w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (moczymy przeciekające pieluchy wielorazowe przez kilka godzin lub całą noc), co sprawi, że tłuszcz się rozpuści. Kolejnym krokiem jest dokładne wypłukanie i wypranie pieluszek – nie używamy jednak żadnych detergentów.

 

Odpowiedni dobór wkładów chłonnych

 

Przed użyciem wkładów chłonnych należy rozważyć, jak długo dziecko będzie miało założoną pieluszkę. Źle dopasowany wkład jest równoznaczny z przeciekaniem pieluchy wielorazowej ze względu na przepełnienie. Największą pojemność mają wkłady bambusowe, więc jeśli planujesz dłuższą podróż, czy spacer warto wybrać ten rodzaj wkładu – wtedy możesz być pewna, że przeciekanie pieluchy wielorazowej nie będzie miało miejsca.

 

Warto często sprawdzać stan zmoczenia wkładu chłonnego i w odpowiednim momencie zmieniać na nowy, by uniknąć przeciekania pieluchy wielorazowej. Warto mieć zawsze przy sobie zapasowe wkłady chłonne, by zabezpieczyć się na każdą ewentualność.

 

Moje powyższe rady sprawiają, iż pytanie, czy pieluchy wielorazowe przeciekają staje się nieaktualne. Zadbaj o odpowiedni rozmiar pieluchy, dowiedz się, jak prawidło prać oraz jak dobierać wkłady chłonne, a problem przeciekania nigdy nie będzie Twoim zmartwieniem!

Pozostaw komentarz